Настани

6 мај, 2014

Вечерва започнува Евровизија 2014

Со почеток од 21 часот вечерва ќе имаме можност да ја проследиме првата полуфинална вечер од 59-тото издание на Евровизија во чии рамки ќе ги слушнеме песните на 16 земји. Домаќини на манифестацијата која ќе се одржува во aрената B&W Hallerne во Копенхаген, Данска ќе бидат Николај Копел, Пилу Есбек и Лис Рон. Од балканските земји ќе ги видиме претставниците на Црна Гора и Албанија, односно Сергеј Четковиќ и Херсијана Матмуја, а редоследот е следниот:

 1. Ерменија: Арам Мп3 – Not Alone
 2. Латвија: Арземниеки – Cake To Bake
 3. Естонија: Тања – Amazing
 4. Шведска: Сана Нилсен – Undo
 5. Исланд: Потлапанк – No Prejudice
 6. Албанија: Херсијана Матмуја – One Night’s Anger
 7. Русија: Сестри Толмачеви – Shine
 8. Азербејџан: Дилара Казимова – Start A Fire
 9. Украина: Марија Јаремчук – Tick-Tock
 10. Белгија: Аксел Ирсу – Mother
 11. Молдавија: Кристина Скарлат – Wild Soul
 12. Сан Марино: Валентина Монета – Maybe (Forse)
 13. Португалија: Сузи – Quero Ser Tua
 14. Холандија: Д Комон Линетс – Calm After The Storm
 15. Црна Гора: Сергеј Четковиќ – Mој свијет
 16. Унгарија: Андраш Калај-Сондерс –  Running

Само 10 од овие 16 земји вечерва ќе си обезбедат пласман во финале, а како помина синоќешната последна проба можете да видите во продолжение.

 

 Врати се горе ↑