Концерт

17 декември, 2012

Вечерва е концертот на Биг Бендот на ФМУ

Вечерва, 17-ти декември со почеток од 20 часот, во салонот на Македонската Опера и Балет студентите од новата студиска програма за популарни жанрови и членови на Биг Бендот на ФМУ со асамбли и солисти од класите на Кире Костов, Александра Поповска (Даутовски квартет), Иван Иванов, Кирил Туфекчиевски, Мартин Вучиќ и Дамјан Пејчиновски – Пејчин (Шајн) ќе одржат свој концерт на кој ќе бидат изведени светски познати поп, рок и џез композиции.

„Програмата е новогодишна и ќе опфати  популарни џез-композиции, популарна музика од светски музичари, аранжирани од домашни автори, а на сцената на МОБ публиката ќе може да ги слушне изведбите на афирмираните професори кои ќе настапат заедно со своите студенти“ – изјави диригентот на Биг Бендот, маестро Кире Костов, на прес-конференцијата одржана по повод утрешниот концерт.

Виктор Апостоловски и Нико Ѓорѓиевски кои јавноста ги познава како едни од финалистите од музичкото шоу „Македонски Идол“ ќе бидат дел изведувачите кои ќе настапат на овој концерт. Популарните „Still Loving You“ од Скорпионс,  „Be Yourself“ од Аудиослејв и Крис Корнел,  „What  A Wonderful World“  од Боб Тиел и Џорџ Дејвид Вајс, прекрасната „One More Once“ од Мишел Камило, се само дел од репертоарот кој Биг Бендот ќе го изведе утревечер. Концертот ќе започне во 20 часот, а влезот е слободен. Врати се горе ↑