Македонија 10849819_10152954215896952_284631385950750822_n

18 декември, 2014

„Тиви рејџ“ најдобра група, Марко Џамбазоски најдобар гитарист на „Рок фест 2014“

Синоќа во МКЦ се одржа првата натпреварувачка вечер од јубилејното 30. издание на „Рок фест“, а жирито составено од музичарот Ѓоко Мишковски од тонското студио „Рокенрол“, некогашниот учесник на фестивалот, Урош Вељковиќ од групата „Стил темпл“ и неколку претставници од фестивалот за најдобар бенд го прогласија скопскиот состав „Тиви рејџ, чија награда е снимање на песна во студиото „Рокенрол“. За најдобар гитарист, пак, беше прогласен Марко Џамбазоски од скопскиот бенд Визија, кој доби електрична гитара „Јамаха“ од продавницата за музички инструменти „До-ре-ми“.

Со оглед на тоа што годинава фестивалот го слави својот 30. роденден, и останатите учесници ќе имаат можност да снимат по една песна. Втората ревијална вечер на „Рок фест 2014“, во чии рамки ќе настапат битолските групи Најн викс“ и Памперс, скопската супергрупа Барбарела и специјалниот гостин Јаков Дренковски, ќе започне во 20.30 часот.

Фотографии: Фејсбук фан страница на „Рок фест“Врати се горе ↑