Свет

9 март, 2013

Ријана е најпопуларна на Spotify

Ријана е на врвот на списокот од „најстримувани“ изведувачи кој го состави сервисот Spotify по повод 8-ми Март, меѓународниот ден на жената. Во анкетата во глобални резултати Ријана ги престигна колешките Бритни Спирс и Тејлор Свифт, освојувајќи ја престижната титула „Најслушана“. Меѓутоа, во Велика Британија сепак најслушана е Тејлор Свифт, додека Ријана е на второто место, а трета е Флоренс Велч.

Во продолжение погледнете ги листите од десет „најстримувани“ изведувачи на светско ниво и на подрачјето на Велика Британија според податоците на сервисот Spotify.

Spotify Top 10 на светско ниво:

 1. Rihanna
 2. Britney Spears
 3. Taylor Swift
 4. Ke$ha
 5. Carly Rae Jepsen
 6. Florence Welch
 7. Nicki Minaj
 8. P!nk
 9. Loreen
 10. Alicia Keys

Spotify Top 10 на подрајчето на Велика Британија:

 1. Taylor Swift
 2. Rihanna
 3. Florence Welch
 4. Emeli Sandé
 5. Britney Spears
 6. Ellie Goulding
 7. Ke$ha
 8. Gabrielle Aplin
 9. Nicki Minaj
 10. P!nk

Извор: NME/MTVВрати се горе ↑