Свет

5 јануари, 2017

Приказната зад најпознатата празнична песна „Jingle Bells“

800px-pierpont_jingle_bells_savannah

Први ја снимиле членовите на квартетот „Едисон“ во 1898 година, а некои од најпознатите верзии се на Глен Милер, Бинг Крозби и Бени Гудмен. Листата на изведувачи кои ја снимиле новогодишната химна е навистина импозантна: „Битлси“, Ела Фицџералд, Френк Синатра, Лучијано Павароти, Џони Кеш, Елвис Пресли…

Со оглед на тоа што песната е постара од 75 години, авторските права одамна истекле и „Jingle Bells“ спаѓа во општо добро, кое може да се копира и преработува. Посебен куриозитет е што во 1965 година двајца астронаути во текот на мисијата „Џемини 6“, како одговор на контролата од Хјустон ја пуштиле „Jingle Bells“ со што таа стана прва песна што е емитувана од вселената.Врати се горе ↑