Балкан

12 март, 2019

Почина басистот на „Прљаво казалиште“, Дубравко Ворих

Минатата пролет на музичарот Дубравко Ворих му беше дијагностициран тежок карцином, додека бендот беше на австралиска и американска турнеја. Денес, легендарниот басист на „Прљаво казалиште“ ја загуби битката со тешката болест и почина во Загреб, на 59-годишна возраст.

Беше еден од најдобрите хрватски басисти, а со „Прљаво казалиште“ свиреше повеќе од една деценија.

По враќањето во Загреб од австралиско-американската турнеја, „Прљаво казалиште“ подготвуваа спектакуларен концерт на домашен терен кој Ворих во никој случај не сакаше да го пропушти. На лична иницијатива свиреше на тој концерт, а веќе следниот ден замина на операција.Врати се горе ↑