Настани

26 октомври, 2017

„Оревокршачка“ на мраз веќе распродадена, закажана е и втора претстава!

Заради огромниот интерес за претставата „Оревокршачка“ на мраз, која ќе се одржи на 4 декември 2017 година со почеток во 20 часот, организаторите од „Прагма продукција“ се одлучија и за втора претстава. Македонската јавност има ретка можност да го види балетскиот спектакл, претставата „Оревокршачка“ на мраз, во изведба на државниот балет на мраз од Санкт Петербург, Русија.

NUTCRACKER Щелкунчик (14)

Закажаната претстава на 4 декември 2017год. во 20 часот е веќе распродадена и заради големиот интерес закажана е уште една, на истиот датум со почеток во 22 часот, во Македонската опера и балет.

Спојот на балетската уметност и најелегантниот спорт – уметничкото лизгање е програмската цел на Државниот Балет на Мраз од Санкт Петербург, Русија, кој е основан во 1967 година од страна на истакнатиот балетски кореограф Константин Бојарски. Музички директор и коосновач на оваа балетска куќа е Лео Коркин – познат руски диригент.

NUTCRACKER Щелкунчик (10)

Балетот на својот репертоар ги има познатите балети на Петар И. Чајковски – „Заспаната убавица“, „Лебедово езеро“ и „Оревокршачка“, како и балетите „Ромео и Јулија“ и „Пепелашка“ од Сергеј Прокофјев.

Билетите за втората закажана претстава на овој балетски спектакл на мраз – „Оревокршачка“ на мраз може да се набават преку продажната мрежа на „Купи карти за сè“ низ цела Македонија, во „Пола Југотон“, „Југотон“, цвеќарница „Розе“ – Веро 2, како и онлајн на www.kupikartizase.com.

St.Petersburg Ice Ballet-069Врати се горе ↑