Македонија

24 јануари, 2018

Нина и Жаре заедно со Дуа Липа и Рита Ора во „Форбс 30 под 30“

На 22 јануари, со гала-коктел во познатиот клуб „100 Вордoр стрит“ (100 Wardour St.) во Лондон, Форбс ја објави листата „30 под 30 Европа“ (30 Under 30 Europe), која истакнува 300 најдобри претприемачи, лидери и иноватори од Европа во 10 индустрии. Помеѓу избраните има претставници од 34 држави, меѓу кои славни личности како Дуа Липа, Рита Ора, актери од серии како „Игра на тронови“, „Почудни нешта“ и тн., а најважно од сè, Македонија има дури двајца претставници – Нина Ангеловска од Групер.мк и Жарко Димитриоски од Еден на еден“.

Нина Ангеловска (29), коосновач на Групер.мк, е одбрана меѓу 30-те најдобри во „Малопродажба и е-трговија“ (Retail & eCommerce).

Во 2011 година, на 21-годишна возраст Ангеловска победи на натпревар за најиновативен бизнис план и неколку месеци подоцна го лансираше Групер, првиот сервис за групно купување во Македонија, кога само 1% од македонците купувале онлајн. Групер денес има повеќе од 2.500 соработници и над 170.000 регистрирани корисници. Нина е доктор на на науки, говорник на многу настани, предавач, тренер и консултант во полето на маркетинг и е-трговија. Во 2016 година Ангеловска беше препознаена како една од 100 жени-основачи во Европа од страна на германскиот магазин „Хундерт“ (TheHundert).

Жарко Димитриоски (28), коосновач на маркетинг агенцијата „Еден на еден“ и познат ТВ-водител е одбран меѓу 30-те највлијателни во „Медиуми и маркетинг“ (Media & Marketing).

Жаре ја основаше маркетинг-агенцијата заедно со својот брат во 2012 година и оттогаш истата станува една од ретките домашни агенции која нуди комплетно портфолио маркетинг услуги. Помеѓу нивните клиенти се вбројуваат некои од најголемите домашни компании, како и повеќе интернационални клиенти. Жарко во декември ја доби и наградата за претприемач на годината 2017 во Македонија од Сојузот на Стопански Комори, Министерството за Економија и МРФП.

Листата за сите 10 категории може да ја погледнете тука.

Обраќање на Рендал Лејн

Главниот извршен директор за содржини и уредник од Форбс, Рендал Лејн, на самиот настан истакна дека оваа година имале преку 20.000 номинации од кои се одбрани најдобрите 300. Воедно им порача на одбраните да бидат горди дека ова е најпрестижниот клуб на млади луѓе во Европа, во кој е најтешко да се влезе.Врати се горе ↑