Свет

22 март, 2013

Најслушаните песни на Spotify за минатата недела

Според податоците на познатиот музички сервис Spotify за минатата недела во САД и понатаму најслушана песна е „Thrift Shop (feat. Wanz)“, која Меклмор и Рајан Луис ја претставија минатата година, додека на врвот на листата за најслушани песни во Велика Британија се наоѓаат Бастил (Bastille) и нивниот хит сингл „Pompeii“, а одлично котира и Бруно Марс со песната „When I Was Your Man“, која се најде на третото место во САД и на петтото во Велика Британија. Кои десет песни беа најслушани во текот на минатата недела на двете страни на Атлантикот, можете да видите во најновите статистики кои ги објави сервисот Spotify.

Spotify – најслушани песни во САД (11-17 март 2013)

1. Macklemore & Ryan Lewis feat. Wanz – “Thrift Shop” (Macklemore)

2. Imagine Dragons – “Radioactive” (Interscope Records)

3. Bruno Mars – “When I Was Your Man” (Atlantic Records)

4. Justin Timberlake – “Suit & Tie” (RCA Records)

5. The Lumineers – “Ho Hey” (Dualtone)

6. A$AP Rocky – “F***in Problems” (A$AP Worldwide/Polo Grounds Music/RCA Records)

7. Drake – “Started from the Bottom — Explicit Version” (Cash Money Records)

8. Calvin Harris – “Sweet Nothing” (Columbia)

9. will.i.am – “Scream & Shout” (Interscope Records)

10. Macklemore & Ryan Lewis – “Can’t Hold Us” (Macklemore)

 

 

Spotify – најслушани песни во Велика Британија (11-17 март 2013)

1. Bastille – “Pompeii” (Virgin Records)

2. Justin Timberlake – “Mirrors” (RCA Records)

3. Macklemore & Ryan Lewis feat. Wanz – “Thrift Shop” (Macklemore)

4. Avicii – “I Could Be the One (Nicktim Radio Edit) (Avicii vs. Nicky Romero)” (AVICII AG)

5. Bruno Mars – “When I Was Your Man” (Atlantic Records)

6. Disclosure – “White Noise” (Universal Island Records)

7. The Lumineers – “Ho Hey” (Dualtone)

8. P!nk – “Just Give Me a Reason” (RCA Records)

9. One Direction, “One Way or Another (Teenage Kicks)” (Syco Music UK)

10. Calvin Harris – “Drinking From the Bottle” (Columbia)

Извор: Spotify/MTVВрати се горе ↑