27 јануари, 2015

„Најдоброто од најдобрите“: Уживајте со Василичарскиот концерт 2015

Секоја година на 13 јануари традиционално се одржува Василичарски концерт на Македонската опера и балет, а поради големиот интерес, публиката годинава имаше можност дури два пати да ужива со одличната програма и изведбите на едни од најдобрите музички имиња во Македонија. Сите оние кои немаа можност да го проследат овој одличен концерт, сега ќе можат да уживаат во час и 45 минути прекрасна музика (видео горе).

Диригент: Бисера Чадловска

1. Владимир СаздовскиParla piu piano
2. Сандра Митровска и Владимир СаздовскиUnforgatable 
3. Горан ПапазGirl From Ipanema 
4. Александар ТарабуновКој да ти каже Ивана 
5. Маријан СтојановскиКажи ми 
6. Марија ДимитријевиќДовидување 
7. Сара МејсMy Funny Valentine 
8. Нина ЈаневаI Have Nothing 
9. Дејан БобиќUnchained Melody 
10. Маја Гроздановска ПанчеваЛетај галебе 
11. Наде Талевска – СпасовскаListen 
12. Наде Талевска – Спасовска и Горан НаумовскиОстани во мене
13. Дејан Бобиќ – Дексо– I Believe I Can Fly
14. Ѓоко ТанескиBohemian Rhapsody 
15. Александра ЈаневаМесечина
16. Тијана ДапчевиќЕден бакнеж
17. Тамара ТодевскаAt Last 
18. Џон Илија АпелгренNew York, New York 
19. Ѓорѓи ЦуцковскиMy Way
20. Горан НаумовскиSway 
21. Каролина ГочеваStop 
22. Весна ГиновскаSkyfall 

Хорот и Оркестарот на Македонската опера и балет

Продукција: Македонска Радио ТелевизијаВрати се горе ↑