Свет

7 април, 2015

Лили Ален не е воодушевена од новиот сервис на Џеј Зи

Лили Ален ја критикуваше новата платформа за слушање музика на Џеј Зи„Tајдл“, тврдејќи дека само ќе го засили присуството на нелегално симнување песни. Сервисот, кој е достапен со претплата, минатата недела го лансираше поголема група славни изведувачи меѓу кои Канје Вест, Мадона, Бијонсе, Ријана, Ники Минаж, Алиша Киз и други.

„Многу го сакам Џеј Зи, но ’Тајдл’ е (толку) скап во споредба со други совршено добри стриминг сервиси“, напишала Ален на Твитер, додавајќи: „Тој ги презеде најпознатите изведувачи и ексклузивно ги врза за ’Тајдл’, така што луѓето повторно ќе им се вратат на пиратските сајтови и торенти. Како последица од тоа ќе трпат новите музичари. Можеби пропуштив нешто и ова е навистина фантастично и сè ќе се промени на подобро.“

Пејачката потоа додала дека „Спотифај“, главниот конкурент на „Тајдл“, „не им е непријател на уметниците“ и напишала: „Воопшто не мислам дека музиката треба да биде бесплатна. Но сметам дека мораме да се прилагодиме на светот и напредокот на технологијата… Се грижам за иднината на музиката, но не и за актуелната бизнис структура.“

Компанијата „Проџект пантер бидко“ (Project Panther Bidco), чиј косопственик е Џеј Зи, го откупи „Тајдл“ од норвешката компанија „Аспиро“ за 47 милиони фунти. „Тајдл хајфај“ (Tidal Hifi) веќе располага со повеќе од 25 милиони песни и 75.000 музички видео записи, кои им ги нуди на половина милион претплатници во Норвешка, Шведска, Данска, Германија и Полска.

„Тајдл“ е лансиран со низа ексклузивни изданија за првите претплатници. Ќе бидат достапни и ексклузивни снимки, како што е првото појавување на „Вајт страјпс“ на телевизија или филмот на „Дафт панк“ од 2006 година – „Eлектрокома“. Исто така, во понудата се вклучени и плејлисти кои ги составуваат „Аркејд фајр“, Џеј Зи, Бијонсе и „Колдплеј“.

Џеј Зи изјавил дека „Тајдл“ не е ист како конкурентот „Спотифај“, туку повеќе е обид да се „зададе чесен удар“ во обликувањето на иднината на музиката.

 Врати се горе ↑