2 јануари, 2018

Кумановците „Ки“ триумфираа на музичкиот фестивал во Ровињ

Кумановскиот состав „Ки“ продолжува да реди успеси на фестивалските сцени во регионот, а минатата, мошне успешна, 2017 година ја заокружи со уште една победа. Имено, групата го освои првото место на музичкиот фестивал во Ровињ, во Хрватска, па освен наградата од 5.000 куни (околу 40.000 денари), доби можност да настапува и на следното издание.

Ровињ мјузик фестивал“ е основан во 2009 година и е посветен на креативното музичко творештво, односно промоција на авторската музика на млади неоафирмирани изведувачи и бендови.

Деветтото идание на фестивалот се одржа од 28 до 31 декември 2017 година, а покрај натпреварувачките бендови, свои настапи имаа и „Атомско склониште“, „Лорелај“, „Негдје измеѓу“, „Елементал“, „Најт експрес“ и други.

Освен на овој, кумановците минатата година триумфираа и на „Гитаријадата“ во Заечар, како и на „Мини гитаријадата“ во Врање, соседна Србија. Првата награда на „Гитаријадата“ му донесе и комплетна продукција на албум, за кој се надеваме дека ќе стигне годинава. После деби-синглот „Град, момците неодамна ја објавија и темата „Кристален круг“, која можете да ја слушнете во продолжение, додека „Буда“ ве очекува горе. Уживајте!

Фотографија: Жељко Видиновиќ / rmfestival.orgВрати се горе ↑