Kaliopi's message to Eurovision fans

Kaliopi returns to the Eurovision Song Contest! The singer will represent FYR Macedonia in Stockholm.

Posted by Eurovision Song Contest on вторник, 24 ноември 2015

24 ноември, 2015

Калиопи повторно ќе нè претставува на Евровизија!

Македонската Радио Телевизија како членка на Европската Радиодифузна Унија, донесе одлука со која се дефинира учеството на Македонија на претстојното 61. издание на најголемиот меѓународен музички фестивал во Европа – Избор за песна на Евровизија,  кој ќе се одржи во мај 2016, во Стокхолм, Шведска.

МРТ одлучи годинава, на овој престижен и реномиран музички натпревар, честа за претставување на Јавниот национален радиодифузен сервис и Македонија, повторно да ѝ се довери на најголемата македонска поп-рок ѕвезда, но и на едно од најголемите балкански афирмирани музички имиња  – Калиопи, која и самата ја потврди веста на социјалните мрежи.

„Убедена сум дека ова ќе биде мојата животна интерпретација, дека тие три минути ќе ги претворам во вечност и ќе направам секој еден Македонец каде и да е, да се чувствува горд“, изјави Калиопи, македонскиот евровизиски претставник за Стокхолм 2016.

МРТ не се сомнева дека со изборот на Калиопи за македонски претставник на Евросонг 2016 ќе се добие комплетен „евровизиски музички пакет” – спој на атрактивност, автентичност и исклучителни вокални можности во контекст на достојното претставување на Македонија пред европската и светска културна јавност.

Нејзиното прво учество на Евровизија во 2012 година со песната „Црно и бело“ ѝ овозможи на Македонија влез во големото финале, освојувајќи го 13. место и оставајќи силен впечаток кај целокупната музичка јавност и публика, што сè уште трае.

 

Со богата музичка  биографија како интерпретатор, автор и инструменталист, позната и призната не само во Македонија туку и на Балканската музичка сцена, Калиопи соработува со врвни авторски имиња од балканското музичко миље. Нејзиното истенчено чувство за сценски перформанс, маркантниот и оригинален  артизам, и овозможија низа на хит рефрени  кои се слушаат и се препознаваат не само на македонската, туку и на балканската музичка сцена и пошироко.

„Сигурни сме дека соработката на МРТ, со добро познатата комбинација, на поп дивата Калиопи и композиторот Ромео Грил, којшто и овој пат ќе биде автор на македонската евровизиска композиција, ќе резултира со модерен, атрактивен евровизиски производ, со афирмативен национален карактер“, се вели во соопштението.

Официјалното претставување на композицијата со која Македонија ќе се натпреварува во Шведска 2016, ќе се случи на Македонската телевизија и  пред  македонската  јавност  на крајот на февруари идната година.Врати се горе ↑