Настани

25 ноември, 2013

„Бејнајс пропаганда“ и „Београдски синдикат“ на главната вечер на „Таксират 15“

Време е да се подготвите и за финалната вечер на новото издание на Таксират Фестивал. Пред нас е јубилејното петнаесетгодишно издание на фестивалот чија главната фестивалска вечер годинава ќе се одржи на 28-ми декември 2013, на веќе стандардната локација, „Метрополис Арена“ во Скопје.

На задоволство на најпребирливите „таксиратџии“ и оние кои секојпат трагаат за нешто подобро, главната вечер на Таксират 15 македонскиот бенд кој веќе го потврди својот статус како еден од најдобрите нови бендови во регионот и кој наметна нови стандарди за инди-музичарите. Оние кои ја познаваат „тематиката“ сигурно веќе без сомнеж знаат дека тоа е БЕРНАЈС ПРОПАГАНДА (BERNAYS PROPAGANDA), групата која на Таксират 15 ќе го претстави препознатливиот бунтовен звук и социјално ангажирана музика која го носи и нивниот последен албум „Забранета планета“.

„БЕРНАЈС ПРОПАГАНДА“ може накратко да се опише како танцувачки њу вејв / пост-панк бенд со шармантен женски вокал. Но ова нека не ве залажува, тука зборуваме за екстремно политички бенд врз чиј развој влијаат различни бендови, од „Сабмишн Холд“ (Submission Hold), преку „Фугаци“ (Fugazi), па се’ до „Госип“ (Gossip) и „Генг оф Фор“ (Gang of Four). Цврсти ритмови на тапани придружени со дебели и груви бас линии се основата над која што доаѓаат фанки и прекршени гитарски акорди и над сето тоа, како цреша на врвот доаѓа уникатниот, силен и извонреден женски глас кој извикува анархистички текстови. Дали веќе ги споменавме лудиот ентузијазам, експлозивната енергија и привлечната атмосфера? (Можеби затоа што „Бернајс Пропаганда“ своите длабоки корени ги има во „DIY“ хардкор сцената) Овие елементи го водат овој бенд низ Европа свирејќи стотици концерти речиси на секое ќоше од континентот. Во изминативе 6 години постоење, бендот има одржано повеќе од 300 концерти, а во март годинава беа на маратонска турнеја во која беа вклучени 64 концерти низ Европа. На оваа турнеја „Бернајс Пропаганда“ го промовираа својот трет студиски албум „Забранета планета“. Новото исклучително издание беше објавено во февруари 2013, а воодушевувајќи ги рецензентите ширум регионов, го одреди бендот како име кое претставува врв на пост-панк културата.

Таксират 15 доаѓа на радост и на поклиниците на рап музиката, претставувајќи ја прв пат во Македонија „БЕОГРАДСКИ СИНДИКАТ“ – најпопуларната српска рап група! За време на своето четиринаесетгодишно постоење оваа група објави 3 албуми („Бссст…Тишинчина“! – 2001, „Сви заједно“ – 2005. и „Дискретни хероји“ – 2010. година) и 2 сингла („Говедина“ – 2002. и „Они су“ – 2006. година). Својата концертна промоција на споменатите изданија ги доживеа пред преполните арени во сите поголеми градови во Србија, но и во Париз, Виена, Цирих, Москва… Покрај ланскиот концерт во преполната „Београдска арена“, врвот на досегашното делување на групата е и третиот албум, кој од интернет страницата на бендот беше бесплатно преземен и споделен од најширок можен аудиториум и кој ќе имаме извонредна можност да го чуеме и на концертот на Таксират 15. Имено, групата во моментов е во фаза на пауза од концертни активности и се подготвува за работа на четвртиот студиски албум, но поканата за гостување на Таксират е повеќе од доволна причина за отстапка во оваа пауза. Подгответе се за екипата синдикалци која како една од најистакнатите претставници на српската сцена различна од реалните шоуа и турбо-фолкот, одлучи да превземе одговорност и на свој начин да ја употреби популарноста генерирана со музиката во решавање на проблемот на разорениот и искривен систем на вредности во модерното општество.

Таксират фестивал за најверните и најбрзи „таксиратлии“ кои сакаат што поскоро да го осигураат своето присуство на „Таксират 15“, ги подготви промотивните т.н. „early bird“ влезници кои веќе се достапни по промотивна цена од само 450 денари! Овие промо влезници се во строго ограничен број и можете да ги набавите на сите продажни места во мрежата на МКтикетс:

• Продажните салони на ONE во: Скопје (Рамстор, ТЦ Бисер, ГТЦ, ВЕРО Центар, Скопје Сити Мол) Куманово, Тетово, Гостивар, Битола 01, Охрид, Струга, Неготино, Кавадарци, Прилеп, Штип, Велес, Кочани, Струмица, Гевгелија.

• Продажните салони на Office Plus во: Рамстор, Скопје Сити Мол, ГТЦ, Палома Бјанка;

• Југотон ГТЦ 1 кат.

• Низ Македонија : ЗЗ ТОП Охрид, Агора Куманово, Хард Рок Битола, Шишко Кочани, Розе Веро 2, Камарад Рамсторе, Кафе Браво, Круг Кафе.

 

Сè уште имаме свежи сеќавања од неверојатните „Таксират“ денови поминати со одличните музичари, незаборавните концерти и единствената фестивалска енергија кои секоја година го претвораат Скопје во централно место за собирање на илјадници прекрасни луѓе од целиот регион. Петнаесет години по ред, Скопје во декември го снаоѓа нов „Таксират“. Наш „таксират“ е повторно да славиме… во име на музиката.

Покрај „Бернајс Пропаганда“ и „Београдски синдикат“ на главната фестивалска вечер нѐ очекуваат повеќе значајни музички артисти и препознатливата фестивалска атмосфера.

Наскоро очекувајте и нови артисти од програмата на „Таксират 15“!

Таксират Фестивал! Преврти го Скопје наопаку!Врати се горе ↑