Свет

11 декември, 2012

BBC Sound of 2013 – листа на изведувачи

Пред крајот на секоја година, BBC организира избор за најдобар изедувач од кој најмногу се очекува во годината која следи. Листата ја составуваат музички критичари и луѓе кои за вработени во музичката индустрија, а потесниот избор ќе биде објавен на 31-ви декември, додека победникот ќе биде прогласен во јануари. Меѓу изведувачите кои се кандидати за признанието „BBC Sound of 2013“ се наоѓаат и женскиот панк состав Севиџис (Savages), лондонскиот рок квартет Палма Вајолетс (Palma Violets), раперката Ејнџел Хејз (Angel Haze) и Р’н’Б изведувачот Хаим. Поранешни победници на ова признание се Џеси Џеј, Адел, Ели Гулдинг и други.

Целосниот список на номинирани изведувачи за „BBC Sound of 2013“ погледнете го во продолжение:

 • AlunaGeorge
 • A*M*E
 • Angel Haze
 • Arlissa
 • Chvrches
 • Haim
 • King Krule
 • Kodaline
 • Laura Mvula
 • Little Green Cars
 • Palma Violets
 • Peace
 • Savages
 • The Weeknd
 • Tom Odel

Извор: BBC.co.ukВрати се горе ↑