Свет

26 февруари, 2014

11 најдобри песни наградени со Оскар

Уште само неколку дена нè делат од 86-тото доделување на филмските награди Оскар, кое ќе се одржи 2-ри март во Долби Театарот во Лос Анџелес. По овој повод магазинот Fuse направи листа од 11 најдобри песни кои биле наградени со оваа престижна филмска награда во категоријата Најдобра оригинална песна (на номинираните за оваа година можете да се потсетите овде). Од изведувачи како што се Џуди Гарланд, Елтон Џон, Еминем, Стиви Вондер и други, песните кои се најдоа на оваа листа се следните:

„Somewhere Over The Rainbow“ (Џуди Гарланд, филм „Волшебникот од Оз“, 1939 година)

 

„When You Wish Upon a Star“ (Клиф Едвардс, анимиран филм „Пинокио“, 1940 година)

 

„Raindrops Keep Fallin’ On My Head“ (Барт Бакарак, филм „Буч Касиди и Санденс Кид“, 1969 година)

 

„Shaft“ (Ајзак Хејс, од истоимениот филм 1971 година)

 

„Flashdance… What a Feeling“ (Ајрин Кара, продуцирана од легендарниот Џорџо Мородер, филм „Флешденс“, 1983 година)

 

„I Just Called To Say I Love You“ (Стиви Вондер, филм „Жената во црвено“, 1984 година)

 

„A Whole New Wolrd“ (композитор Алан Менкен, анимиран филм „Аладин“, 1992 година)

 

„Can You Feel The Love Tonight“ (Елтон Џон, анимиран филм „Кралот лав“, 1994 година)

 

„Lose Yourself“ (Еминем, филм „8 милји“, 2002 година)

 

It’s Hard Out Here For a Pimp“ (Three 6 Mafia, филм „Hustle & Flow“, 2005 година)Врати се горе ↑